Keywords "cache" "no cache" "0.1" Keywords "Güzel Sanatlar Yetenek Sınavları hakkında sorular ve cevapları "  

Bize Ulaşın !
.

Ana Sayfa
.

Hakkımızda
.

Çalışmalar
.

Fotoğraf & Video
.

Kurslarımız
.

Başarı Listesi
.

            Sınav Tarihleri & Önkayıt

  

                           Üniversiteler & Bölümler
                Sorular ve Cevaplar !

SORULAR ve CEVAPLAR !

 

PORTRE SİPARİŞ

1- Güzel sanatlar nedir ?


  İnsanda heyecan ve hayranlık uyandıran sanatlar. Bu sanatlar marangozluk, demircilik, dülgerlik gibi, el işinden çok, ruh ve duyguyu ilgilendiren sanatlardır.

Güzel sanatlar içine, ortaçağ bilginleri tarafından on sanat sokulmuştur. Bunlar da: sarf (dilbilgisi), nahiv (sözdizimi),ilmi beyan (güzel konuşma bilimi), belagat (güzel konuşma bilimi), hesap felsefe, musiki, hendese geometri), ilmi heyet (astronomi) idi. Fakat bunlardan çoğu, bilimler arasına girmiş ve güzel sanat olmaktan çıkmıştır.

" Alıntıdır "


2- Güzel sanatlar çeşitleri nelerdir?


1 - Edebiyat: Kelimelerle yapılan bir güzel sanattır. Nazım ve nesir yolundaki bütün eserler bu kola girer.

2 - Resim: Yağlı, sulu ya da kuru boyalarla bir zemin üzerine çizgiler çizme ve boyama suretiyle yapılan güzel sanattır. Resim yapan sanatçıya ressam adi verilir.
3 - Heykel: Ya tabiatta var olan ya da hayalde canlandırılan varlıkları, taş, çamur, tahta, maden gibi maddeler kullanmak suretiyle üç boyutlu olarak yapma işidir. Heykel yapanlara heykeltıraş adi verilir.
4 - Mimarlık: İnsanların estetik zevklerine hitap edecek şekilde yapılar yapmaktır. Tarihî olmak özelliğini kazanmış yapıtlar, tapmaklar. Camiler, saraylar, bir medeniyetin en güzel eserlerini meydana getirirler. Sanatçılarına mimar adi verilir.
5 - Musiki: Sesleri melodi haline getirme sanatıdır. Musiki, pek çok bölümlere, ayrılır. Musiki bestecilerine musikişinas denir.
6 - Tiyatro: Bir hikâyenin, sahnede, oyuncular tarafından canlandırılarak, temsil edilmesi sanatıdır. Bugün tiyatro eserleri, sinemalarda, radyolarda, televizyonlarda yer almaktadır. Eseri oynayan sanatçılara aktör, aktris adi verilir.
7 - Dans: Musikiye uyularak yapılan ritmik hareketlerdir. Pek çok çeşitleri vardır.
Bunların dışında olarak, bugün, sinema ve fotoğrafçılığı da güzel sanatlar arasında sayanlar vardır.

" Alıntıdır "


3- Resim öğretmenliği bölümlerini kazanmak için neler yapmalı ve nasıl bir program izlenmelidir?


      Resim - iş Öğretmenliği bölümleri kazanmak için neler yapmalı ; Eğitim fakülteleri öğretmen yetiştirmek üzere kurulmuş eğitim bölümleri oldukları için öncelikle üniversite sınavlarında ( ygs ) iyi bir puan almak önceliklidir. ham puan olarak baraj puanının ne kadar üstüne çıkarsanız kazanma şansınız da buna bağlı olarak artacaktır. Bunun dışında çizim olarak sanatsal çizimlerden daha çok çizgisel desen ön planda olan çalışmalar puan olarak daha iyi bir sonuç almanıza yardımcı olur. Örnek olarak ; tarama ve tonlamadan ziyade çizgisel olarak yapılmış tonlama ve lekesel çalışmalardır.

Resim iş Öğretmenliği bölümlerini kazanmak için nasıl bir program uygulanmalı ; ygs sınavı ve yetenek sınavlarına hazırlık için ayrılan süre sistemli bir şekilde planlanmalıdır. Çok iyi bir çizim tek başına yetersiz olabilir. yetenek sınavlarında çok iyi bir sonuç elde ettiğiniz zaman eğer YGS  puanınız düşük ise üniversite sınavından aldığınız puan ve ağırlıklı orta öğretim puanı ( AOÖP ) eklenip sınav sonuçları açıklandığı zaman kendinizi çok daha alt sıralarda bulabilirsiniz.

"Cevap : Mehmet KUTLUAY "


4- Güzel sanatlar fakültesi sınavlarını kazanmak için neler yapmalı ve nasıl bir program izlenmelidir?


Güzel sanatlar fakültesi sınavlarını kazanmak için neler yapmalı ; Bu bölüm sınavlarına hazırlanırken öncelikli olarak çok iyi bir desen çizimi ve görselliğe sahip olmak gereklidir. Resim iş bölümleri sınavlarının aksine YGS puanı çok fazla bir etkiye sahip değildir ve bu bölümler genellikle sanatçı yetiştirmek üzerine kurulmuştur. Çizim sınavlarındaki çalışmalarımızda gölge ve tonlama ağırlıklı çizim yapmak daha etkili olacaktır. Kendi içerisinde bir çok bölüm vardır ve bu bölümlere özel sınav soruları da karşımıza çıkmaktadır. Fakat genellikle sınavlar canlı desen çizimi, obje düzenek ( natürmort ) ve imgesel çizimlerinden oluşmaktadır. Bazı üniversitelerde de bunlara ek olarak renkli çalışmalar yer almaktadır.

Güzel sanatlar fakültesi sınavlarını kazanmak için nasıl bir program izlenmelidir ; Öncelikle çok düzgün ve sistemli bir çalışma dönemi geçirmek gereklidir. çizgisellikten ziyade daha çok tonlama ve ışık gölge oyunlarını çok iyi algılayıp desenimize yansıtmamız gerekmektedir. Evde çalışarak sınavlara hazırlanmak zordur. Bu çizimlerde ince detaylar ve püf noktaları vardır. bunun için iyi bir eğitmenden ders almanız sizi sınavlarda başarılı olmak için bir artı oluşturacaktır.Bunun yanı sıra gireceğiniz bölümü netleştirip, o bölüm dahilinde daha önceki yıllarda çıkmış sınav sorularına ağırlık vererek çalışmanız iyi olacaktır.

"Cevap : Mehmet KUTLUAY "


5- Güzel bir çizim yapmanın püf noktaları nelerdir?


Güzel bir çizimin püf noktası öncelikle rahatlıktır. Bir çizime başlarken psikolojik olarak ben bu çizimi yapabilirim, üstesinden gelebilirim demektir. Bundan sonraki önemli şey ise ; bu işin tekniğini ve nasıl yapıldığı hakkında ön bilgiye sahip olmaktır. El sadece bir araçtır. Önemli olan çizilecek objeyi çok iyi bir şekilde incelemeli, düşünmeli ve elimizi yönlendirmeliyiz. Bakmak ile görmek farklı şeylerdir. Herkes bakar ama göremez. Siz gören tarafta olmalısınız. Bunun içinse çizilen şeye çok bakmalı ve göz temasını kesmemeniz gerekmektedir. Bunun için üç kere bak bir kere çizgi at kelimesini kullanmak hiçte yanlış olmayacaktır. 

"Cevap : Mehmet KUTLUAY "


6- Yetenek sınavlarını kazanmak için yeteneklimi olmak yoksa çok mu çalışmak önemlidir ?


Bu soruya kendi kişisel düşüncemi sunmak istiyorum arkadaşlar. Bence yetenekten ziyade çok çalışmak daha etkili olduğunu düşünüyorum. Yetenek, çalışmak ile birleştiği anda çok destekleyici ve önemli bir çizim silahına dönüşebilir. Fakat sadece yetenek tek başına sınavlarda size acaba kazandım mı kelimesini düşündürmekten öteye gitmeyecektir. Yaptığınız çizimin hakkını vermek ve başarılı olmak çalışmak ve azmetmekten geçer en önemlisi de inanmaktır. Eğitmenlik yaptığım süre içerisinde yetenekli öğrencilerin kazanamadığını çok gördüm fakat çok çalışıp, inanan öğrencilerin kaybettiğine çok nadiren rastladım.

"Cevap : Mehmet KUTLUAY "


7- Yetenek sınavları hangi tarihler arasında yapılmaktadır?


Güzel sanatlar fakültesi yetenek sınavları genellikle Ağustos ayının 15 ile eylül ayının 15'i arasında yapılmaktadır. Vakıf üniversitelerinin yetenek sınavları ise farklılık gösterebilmektedir. Sınav tarihleri çakışmadığı sürece birden fazla bölüme başvuru yapabilirsiniz. Güzel sanatlar lisesi sınavları ise genellikle ağustos ayının ilk haftası yapılmaktadır.

"Cevap : Mehmet KUTLUAY "


8- Yetenek sınavlarında ne tür çizim yaptırıyorlar ?


Yeten sınavları genellikle minimum 2 aşamadan başlar ve gireceğiniz üniversite ve bölümlere göre değişiklik gösterir. Biz başlıca en çok karşımıza çıkan aşamalardan bahsedelim;

1- Obje ve Düzenek (natürmort ) çizimi

2- Canlı modelden desen çizimi

3- imgesel ( hayali ) çizim

Bu üç çizimin yanı sıra bazı üniversitelerde renkli çizimlerde yaptırılmaktadır. Güzel sanatlar fakültesi bölüm sınavlarında ise grafiksel ve perspektif iç ve dış mekanlarda sorulmaktadır. Sizlere tavsiyem gireceğiniz üniversitenin daha önceki yıllarda çıkmış sınav soruları ve ne tür çizimler yaptırdıklarını incelemeniz, bu yönde çalışmalarınızı tamamlamanızdır.

"Cevap : Mehmet KUTLUAY "


9- Güzel sanatlar sınavlarında birden fazla bölüm tercih edebilir miyim ?

Güzel sanatlarda sınav tarihleri çakışmadığı sürece istediğiniz kadar üniversitenin yetenek sınavlarına katılabilirsiniz.

"Cevap : Mehmet KUTLUAY "


10- Yetenek sınavlarına başvurularda herhangi bir yaş sınırı var mıdır ?

YGS sınavlarına girmek şartı ile herhangi bir yaş sınırı gözetilmez. Başarılı olduğunuz taktirde bu bölümlerde eğitim görmeye hak kazanabilirsiniz.

"Cevap : Mehmet KUTLUAY "


11- Güzel sanatlar lisesinden mezun olmuş bir öğrenciye art bir puan veriliyor mu? Veriliyorsa bu katsayı ne kadardır ?


Güzel sanatlar lisesinden mezun olan öğrenci kendi bölümü dahilinde bir üniversiteye başvurduğu için lise mezunu bir öğrenciye göre artı bir puan verilmektedir.

Güzel Sanatlar Fakültelerine girmek isteyenlere büyük avantajlar sunan Güzel Sanatlar liseleri, üniversite giriş sınavlarında 25 puan civarında bir ek puan sağlıyor.
Son yıllarda branş okullarına ağırlık veren Milli Eğitim Bakanlığı, 2003 yılında 21 olan Güzel Sanatlar Lisesi sayısını 53`e çıkardı.

"Cevap : Mehmet KUTLUAY "


12- Yetenek sınavlarında YGS ve AOÖP ( ağırlıklı orta öğretim puanı ) ne kadar etkilidir?


Özellikle eğitim fakültesinin resim iş öğretmenliği sınavlarına başvuran öğrenciler için bu puanlar önemli bir sorundur. Eğer iyi bir sınav puanı ve aoöp nına sahip olmayan öğrenciler çizim sınavlarından aldığı iyi bir çizim puanından sonra eklenen bu puanlar sonrasında kendilerini çok alt sıralarda bulabilmektedirler. Bunun için üniversite sınavlarında en iyi sonucu almak için artı bir çalışma yapmak zorundadırlar.

Güzel sanatlar fakültesi sınavlarında ise bu puanlar resim iş öğretmenliği bölümlerine nazaran çok daha az etkilidir. Taban puanının üzerinde alınmış bir YGS ham puanı çizim puanını çok fazla etkilemeyecektir.

"Cevap : Mehmet KUTLUAY "


13- Üniversite sınavlarında daha önceden 4 yıllık bir fakülteyi kazanan veya okumakta olan bir öğrenci yetenek sınavlarına girdiği zaman, öğrenciye puan olarak bir dezavantaj sağlar mı ?


Daha önceden herhangi bir bölüm kazanmış ( 4 yıllık ) veya okuyor ise bu öğrenci için bir dezavantaj yaratmaktadır. YGS ham puan + AOÖP ( ağırlıklı orta öğretim başarı puanı ) hesaplamada katsayı düşük çarpıldığı için ek puanları diğer öğrencilerden daha düşük çıkacaktır.

Not: Güzel sanatlar fakültesi sınavlarında bu daha az bir dezavantaj olarak görülmekte, fakat eğitim fakültesi (resim iş öğretmenliği ) bölümlerinde ise çok daha fazla bir etki söz konusu olmaktadır.

"Cevap : Mehmet KUTLUAY "


Arkadaşlar bu sorular dışında cevaplamamızı istediğiniz sorular var ise bize mavidussanat@hotmail.com mail adresine sorunuzu yöneltebilir veya whatsapp yoluyla da  sorunuzu bize ulaştırabilirsiniz.  En kısa zamansa sorunuz sitemizde yer alacak ve cevaplanacaktır.


14- 2018 Güzel sanatlar özel yetenek sınavlarında,  tyt ve yks ile ilgili hangi sınavla öğrenci alımı yapılacaktır. Her iki basamak sınavına girmek gerekiyor mu ?


   Sadece 1. basamak sınavı olan TYT ( Temel Yeterlilik Testi ) sınavına girmeleri yeterli olacaktır. İkinci basamak sınavı olan YKS sınavına girmelerine gerek yoktur.           

2018 yılı güzel sanatlar fakültesi ve eğitim fakülteleri özel yetenek sınavlarına başvuru yapabilmeniz için, bu yıl ilk defa uygulanan TYT ( temel yeterlilik testi ) sınavına girmeniz yeterli olacaktır. Sınav harcı olarak sadece bu sınavın ücretini yatırıp sınava girmeniz yeterlidir. İkinci basamak olarak üniversitelerin bünyesinde gerçekleştirdiği yetenek sınavlarına girip 4 yıllık güzel sanatlar alanında ki herhangi bir bölümde lisans eğitimi yapmaya hak kazanırsınız. Yetenek sınavlarına başvuru yapabilmeniz için 2018-TYT puanının en az 150 olması gerekmektedir. Bazı bölümler taban puanı olarak kendi belirlediği taban puanını kullanmaktadırlar. 150 puan  minimum taban puanıdır. örnek ; 2017 döneminde, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği bölümü alan dahilinde 190 puan alan dışı ise 240 taban puanı istemiştir.

5.1. 2018-YKS YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARI VE KONTENJANLARI KILAVUZU

 2018-YKS sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına yapılacak yerleştirmede bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutulacaktır.

Bu kontenjan ve koşullar “2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu”nda yer alacaktır.

Adaylar kılavuza 2018 Haziran ayının son haftası içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebileceklerdir.

Kılavuz basımı, dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. 6. ÖZEL YETENEK SINAVI İLE SEÇME YÖNTEMİ Özel yetenek gerektiren

programların sınavları ile seçme ve yerleştirme işlemleri yükseköğretim kurumlarınca yapılmaktadır. Özel yetenek gerektiren programlara

başvurular doğrudan programın bağlı bulunduğu yükseköğretim kurumuna yapılır. Sınav ve değerlendirme işlemleri ilgili yükseköğretim kurumu tarafından yürütülür.

Özel yetenek sınavı gerektiren programlar Tablo 5'te yer almaktadır. Tablo 5'te yer alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için 2018-TYT puanının en az 150 olması gerekmektedir.

Bu programlara en az kaç puan almış adayların 30 başvurabileceklerine ilgili yükseköğretim kurumunca karar verilerek, ilgili yükseköğretim kurumunca basın-yayın

organlarıyla adaylara duyurulacaktır. Bu tablodaki yükseköğretim programları için özel yetenek sınavları Yükseköğretim Kurulunun belirlediği ilke ve kurallar doğrultusunda,

bu programların bağlı olduğu yükseköğretim kurumları tarafından yapılacaktır. Başvuru şartları ilgili kurumlar tarafından başvuru için internet sayfalarında verilecek duyurularda yer alacaktır.

Özel Yetenek Sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan programlardan Tablo 4'teki eş değer lisans programlarına yatay geçiş yoluyla geçmek isteyen adayların ilgili

puan türünde 180 veya daha fazla puan almış olmaları zorunludur. Merkezî yerleştirme ile bir yükseköğretim programına kesin kayıt hakkı kazanmış adaylar da isterlerse

özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilirler. Devlet Konservatuvarlarının/Konservatuvarların lise devresi mezunları merkezî

sınava girmeden özel yetenek sınavı sonucu ile Konservatuvarların lisans devresine Yükseköğretim Kurulunun belirlediği usul ve esaslar çerçevesinde yerleştirileceklerdir.

Bu adayların yükseköğretim programlarına alınmalarıyla ilgili işlemler ilgili yükseköğretim kurumlarınca yürütülecektir. Güzel Sanatlar Fakültelerinin Resim ve Heykel bölümlerinde okumak isteyenlerin,

üstün yeteneklerinin belirlenmesi için ilgili yükseköğretim kurumlarına doğrudan başvurmaları gerekmektedir. Bu adayların değerlendirme ve seçme işlemleri ilgili rektörlüklerin

oluşturduğu komisyonlar tarafından yapılacaktır. Engelli adaylardan (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar”

(otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar)

 puanı 100 ve üzerinde olanlar, durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla, özel yetenek sınavlarına kabul edilir.

Bu adayların puanları, sınavın yapıldığı yıl dâhil 2 yıl süreyle geçerlidir. Yukarıda belirtilen engeli olan adayların, durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla

özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara başvurmaları halinde TYT puanları değerlendirmeye katılmadan (Kılavuzda yer alan formül kullanılmadan) kendi aralarında

yapılacak ayrı bir yetenek sınav sonucuna göre değerlendirilerek, yetenek sınavını kazanan adayların kayıtları yapılır. Tablo 5'te yer alan yükseköğretim programının özelliğine göre,

yetenek sınavları üniversitelerce hazırlanacak, uygulanacak ve sınavın sonuçları toplanarak bir puan hâlinde ifade edilecektir. Bu puana bundan böyle Özel Yetenek Sınavı Puanı (ÖYSP) denilecektir.

Üniversiteler, Özel Yetenek Sınavına giren adayların Ortaöğretim Başarı Puanlarını (OBP), ÖSYM'nin internet adresinden 2018-YKS sonuçları açıklandıktan sonra edinebileceklerdir.

Yerleştirmeye esas olan puanın hesaplanması için aşağıdaki üç puan belli ağırlıklarla çarpılarak toplamı alınacaktır.

a) ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP) b) Ortaöğretim Başarı Puanı c) 2018-TYT Puanı (TYT-P) Özel Yetenek Sınavı Puanının (ÖYSP) ağırlıklandırmaya girebilmesi için bu puanların

standart puanlara çevrilmesi gerekir. ÖYSP’lerin standart puana çevrilmesi için önce ÖYSP dağılımının ortalaması ve standart sapması hesaplanacak, daha sonra da her aday için aşağıdaki

 formül kullanılarak ÖYSP Standart Puanı hesaplanacaktır. Bu durumda her adayın bir ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP) olacaktır. ÖYSP-SP dağılımının ortalaması 50, standart sapması 10’dur.

Yerleştirmeye esas olacak puan (Yerleştirme puanı = YP) aşağıdaki formül kullanılarak hesaplanacaktır. a) Aday aynı alandan geliyorsa (30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program

uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır.

İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için uygulanmayacaktır.)

YP = ( 1,17 x ÖYSP-SP ) + ( 0,11 x OBP ) + ( 0,22 x TYT-P ) + ( 0,03 x OBP )

b) Aday diğer alanlardan geliyorsa YP = ( 1,17 x ÖYSP-SP ) + ( 0,11 x OBP ) + ( 0,22 x TYT-P ) 2017-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu

 kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülecektir.

Adaylar YP puanlarına göre en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konacak ve kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olacaktır.

2018-YKS’den itibaren özel yetenek sınavı ile öğrenci alan öğretmenlik programlarına başvuru yapabilmek için adayların TYT puanının en düşük 240 bininci başarı sırasına sahip olmaları gerekmektedir.


 

 

 

0 532 171 9788

 

 
 


İSTATİSTLİKLER

 Türk Patent Enstitüsü tarafından, markası tescillenen “ Mavidüş Sanat Merkezi ” nin
içeriği ve çalışmaları izinsiz kopya edilip, kullanılması kesinlikle yasaktır.

site ekle site ekle